Murat SAYAR
Kurum Müdürü
RESMİ KURUMLAR
Kurumumuzun Genel Durumu

Diyarbakır E- Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Bağlar İlçesi Barış Caddesi ile Emek Caddesi ve Cengizler Caddesi üçgeninde 46.010 M² alan içinde;


a) Ana bina : 9.100 m² kapalı alan,
b) Ek bina : 3.822 m² kapalı alan,
c) Spor kompleksi : 2.056 m² kapalı alan,
c) Güvenlik alanı : 31.032 m² olarak,
Adliye binasına 3 Km. mesafededir.

Kurumumuz ilk kurulduğu yıllarda şehir merkezine 4 km. dışında iken şimdi şehir merkezinin tam ortasında kalmıştır. Kurumumuz ihata duvarının bir yanı mahalle parkı, diğer yanı kereste atölyeleri ile çevrilmiş, adeta ihata duvarına bitişik haldedir. Ayrıca çevrede bulunan yüksek binalardan da kurum izlenebilmektedir.

Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, 1978 tarihinde inşaatına başlanmış, 12.09.1980 tarihinde Sıkıyönetim Komutanlığı emrinde Askeri Cezaevi olarak hizmete açılmış, 09.05.1988 tarihinde Adalet Bakanlığı’na devredilerek terör vasıflı hükümlü ve tutuklular barındırılmıştır.

Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun 28.12.2002 tarihinde hizmete açılışı ve 22.12.2003 tarihinde tutuklu ve hükümlülerin kabulü ile terör suçundan militan vasıflı tutuklu ve hükümlüler Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna, Diyarbakır 2 Nolu Kapalı Cezaevinde barındırılan adli tutuklu ve hükümlüler de kurumumuza nakledilmiştir.

Şu anda ana ve ek bina olarak iki ayrı binada hükümlü ve tutuklu barındırılmaktadır. Ek binada, adli çocuk hükümlü ve tutuklu ile 18-21 yaş arası genç hükümlü ve tutuklular, cinsel suçtan tutuklular barındırılmakta, Ana binadaki odalarda; erkek adli, terör suçundan itirafçı, bayan hükümlü ve tutukluların kaldığı 4 adet oda da ise; adli, terör suçundan itirafçı ve militan vasıflı tutuklu ve hükümlüler barındırılmaktadır.

Kurumda barındırılan hükümlü ve tutukluların spor ve eğitim düzeylerinin yükseltilmesi ve becerilerin arttırılması için yapılan spor ve eğitim kompleksinde bulunan standartlara uygun kapalı spor salonu ile halı sahada hükümlü ve tutuklular yararlandırılmaktadır. Kurum da bulunan hükümlü ve tutuklular belirlenen sıra dahilinde kapalı spor salonu ve halı sahada mesai saatleri içinde spor yapmaları sağlanmaktadır. Ayrıca hükümlü ve tutuklular koğuş ve oda havalandırma bahçelerinden de spor yapmaktadırlar.

 

 

 


SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. WebMaster: