Eğitim Birimi

  Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda Bakanlığımızın genelgeleri doğrultusunda eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir.

  Hükümlü ve tutukluluların eğitim düzeyleri yükselmiş, insanları seven ve insan haklarına saygı duyan, vatan ve millet sevgisi aşılanmış, kendileri ve aileleriyle barışık birer fert olarak topluma kazandırılmak amacıyla tüm cezaevi personeli olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

  Kurumumuzdaki Okuma Yazma Faaliyetleri: 
  3 adet okuma- yazma sınıfımız mevcuttur.  Kurum öğretmenimizden 1. kademe kursları ve 2. kademe başarı kursları verilmektedir.

  Din Eğitimi ve Ahlaki Gelişim Hizmetleri :
  İl Müftülüğü tarafından kurumumuzda görevlendirilen 2 vaiz tarafından hükümlü ve tutukluların dini konulardaki soru ve sorunlarına cevap verebilmek amacıyla hizmet verilmektedir. Talep eden hükümlü ve tutuklulara kurumumuzda görevli vaize ve vaizler tarafından belirli periyotlarla Okuma yazma sınıflarında gerekli materyal temin edilerek Kuran-ı Kerim kursları verilmektedir.

  Kütüphane ve Kitaplık Faaliyetleri:
  Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzun ana binasında 42 m² lik bir kütüphane ve ek binadaki küçük bir kitaplığımız faal durumdadır. Kütüphanemizin demirbaşına kayıtlı 3471 kitap bulunmaktadır.

  İş ve Meslek Eğitimi Programları:
  Kurumumuzda bulunan hükümlü ve tutukluların iyileştirilmesi faaliyetleri kapsamında çeşitli mesleki kurslar (Telkari ve gümüş döküm, kuaförlük ve cilt bakım, tekstil, ahşap işleri, bakır işlemeciliği, inşaat, Bilgisayar…vb) düzenlenmiştir. bu kurslara iyi halli olup talep eden hükümlü ve tutuklulardan İdare ve Gözlem Kurulumuzun uygun gördüğü kursiyerler katılabilmektedir.

  Açık Öğretim Okulları Programları:
  Hükümlü ve tutuklular eğitim durumlarına göre uygun olan Açık Öğretim Kurumlarına kayıt olmaları için teşvik edilirler. Durumu uygun olan hükümlü ve tutukluların Açık öğretim okullarına kayıtları yapılmaktadır. Söz konusu öğrencilerden maddi durumları yetersiz olanların kayıt ücretlerinin karşılanması amacıyla Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıyla resmi yazışma yapılmaktadır.
  Ayrıca bu okullara devam eden öğrencilere yönelik hazırlık kursları düzenlenmektedir.

  Örgün Eğitim Hizmetleri:
  Kurumumuzda bulunup ta çeşitli örgün eğitim kurumlarında kayıtlı olan öğrencilerin mağdur edilmeden eğitimlerine devam edebilmeleri için gerekli yazışmalar yapılmaktadır. Ayrıca gerekli rehberlik hizmetleri sağlanmaktadır.

  Sosyal-kültürel faaliyetler:


  Konferans

  Önemli gün ve haftaların anlam ve önemine ilişkin, ayrıca uyuşturucu madde, uyku bozukluğu, organ bağışı gibi konferanslar il bünyesindeki kurum, kuruluş ve STK işbirliği içerisinde devamlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

  Bilgi yarışması

  Belirli aralıklarda Eğitim birimi tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Konser

  Belirli aralıklarda Eğitim birimi tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Münazara

  Belirli aralıklarda Eğitim birimi tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Müzik-folklor kursları

  Milli Eğitim ve Halk Eğitim İşbirliği Çerçevesinde devam etmekte olan kurslar dışında kurumumuzda bulunan müzik aletleri kullanılarak, Eğitimli Hükümlü ve tutuklulardan oluşturduğumuz Ekiplerle Odalarda Müzik ve Folklor faaliyetleri devam etmektedir. 

  Satranç-dama

  Belirli aralıklarda Eğitim birimi tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Sergi

  Kurumumuzda bulunan Eğitim Atölyelerinde üretilen el Sanatları Ürünleri Diyarbakır Adliyesindeki Sergi Salonunda devamlı bir şekilde sergilenmektedir. Ayrıca ülke ve il bünyesinde düzenlenen sergi, tanıtım ve şenliklerde de sergi çalışmalarımız devam etmektedir.

  Sinema

  Kurumumuzun Sinema Salonunda Belirli aralıklarda Eğitim birimi tarafından vizyon filmleri temin edilerek gerçekleştirilmektedir.

  Tiyatro

  Belirli aralıklarda Eğitim birimi tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Tören-anma günleri

  Yıl içerisinde takvimde belirtilen tarihlerde fiziki koşullar el verdiği ölçüde faaliyetlerin gerçekleştirilmesine çalışılmaktadır.

  Merkezi Yayın Sistemi: 
  Kurumumuz merkezi yayın sisteminden her hafta Salı, Çarşamba ve Cuma günleri saat 13.30 da bir sinema filmi gösterimi yapılmaktadır.

  Sportif Faaliyetlerimiz:
  Kurumumuz halı sahasında ve kapalı spor salonunda devamlı olarak sportif faaliyetler devam etmektedir. Ayrıca belirli aralıklarla basketbol, futbol, voleybol ve badminton gibi kurslarımız düzenlenmektedir. Ayrıca belirli aralıklarla hükümlü tutuklular arasında sportif turnuvalar düzenlenmektedir.

  İşbirliği Yapılan Sivil Toplum Kuruluşları 
  İlimizde bulunan STK ve diğer kurum kuruluşlarla irtibat halinde kurumumuzda uygulanabilir koşullarda çeşitli ortak faaliyetlerimiz bulunmaktadır. Bu doğrultuda işbirliği yapılan kurum ve kuruluşlarla (Sosyal Yrd. Vakfı, Ticaret Odası Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Onteks Group, Anadolu  Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, İstanbul Beylikdüzü Belediyesi, İstanbul Beylikdüzü Belediyesi, KADER, Point Yayın Dağıtım, İl Dershaneleri, AFAD, İl Kültür Müdürlüğü, Türkiye Futbol Fed.  Diyarbakır İl Müd., Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi, Mega Center Sinemalar, İl Gençlik ve Spor Müd., İl Emniyet Müdürlüğü,…vb) çeşitli konularda (giyim yardımı, kayıt ücretleri, hammadde temini, teknik destek, rehberlik hizmetleri, kurslar, konferanslar, tiyatro, konser, proje…vb.) ortak faaliyetler yürütülmektedir.

  Personele yönelik faaliyetler:
  Kurum personeli olarak çeşitli zamanlarda düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetlerinde gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Bunun dışında personel olarak geziler, tiyatro gösterimleri, sinema gösterimlerine gidilmektedir.

  Projelerimiz:
  Kurum olarak Avrupa Birliği, İŞ-KUR, SODES, MESGEP…vb. gibi kurumlarla işbirliği içerisinde çeşitli projeler hazırlanmakta ve kabul edilen projelerin hayata geçirilmesi sağlanmaktadır. Bu projelerde istekli hükümlü/tutuklulara yönelik eğitsel faaliyetlerin düzenlenmesi sağlanmakta ve bir nebze de olsun bu kişilerin istihdam edilmesi sağlanmaktadır.

  Kurumumuz Eğitim Biriminde 1 öğretmen ve 1 infaz ve koruma memuru görev yapmaktadır.

  Adres

  Mevlana Halit Mah. Emek Cad. E Tipi Kapalı Cik. Bağlar/Diyarbakır

  Telefon

  TEL:0412 236 5911-0506 600 6221

  FAX:0412 236 5939

  E-Posta

  diyarbakir.etcikisaretadalet.gov.tr