A- A+
  Kurumumuz

   
  E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Özellikleri
   

  İki katlı olarak koğuş sistemine göre inşa edilmiş olan bu cezaevleri oda sistemine dönüştürüldükten sonra  her odanın müstakil bir havalandırması mevcuttur. İlk kısmının üst katı idareye ait olup, alt katlar yemekhane, üst katlar ise yatakhane olarak kullanılmaktadır. 80 kişilik müşahade bölümü, tam teşkilatlı mutfak, soğuk hava deposu, çamaşır ve çamaşırhane, berber, özel ziyaret yerleri, mescit, konferans salonu ve iş atölyeleri bulunmaktadır. Son yıllarda müşahede kısımlarında tadilat yapılarak yeni küçük oda tipi koğuşlar da elde edilmiştir. E Tipi Cezaevlerinin normal kapasitesi 600 kişi olup lüzumu durumlarında ilave ranzalarla kapasitesi 1000'e kadar ulaşabilmektedir.

  E Tipi cezaevlerinde çocuk ve kadınlar için de ayrı bölmeler, jandarma için de müstakil yer mevcuttur. Kurum kaloriferli olup, ana bina içerisinde üç adet lojmanı vardır.

  Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Bağlar İlçesi Barış Caddesi ile Emek Caddesi ve Cengizler Caddesi üçgeninde 46.010 M² alan içinde;


  a) Ana bina : 9.100 m² kapalı alan,
  b) Ek bina : 3.822 m² kapalı alan,
  c) Spor kompleksi : 2.056 m² kapalı alan,
  c) Güvenlik alanı : 31.032 m² olarak, 
  Adliye binasına 3 Km. mesafededir.

  Kurumumuz ilk kurulduğu yıllarda şehir merkezine 4 km. dışında iken şimdi şehir merkezinin tam ortasında kalmıştır. Kurumumuz ihata duvarının bir yanı mahalle parkı, diğer yanı kereste atölyeleri ile çevrilmiş, adeta ihata duvarına bitişik haldedir. Ayrıca çevrede bulunan yüksek binalardan da kurum izlenebilmektedir.

  Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun 28.12.2002 tarihinde hizmete açılışı ve 22.12.2003 tarihinde tutuklu ve hükümlülerin kabulü ile terör suçundan militan vasıflı tutuklu ve hükümlüler Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna, Diyarbakır 2 Nolu Kapalı Cezaevinde barındırılan adli tutuklu ve hükümlüler de kurumumuza nakledilmiştir.

  Kurumda barındırılan hükümlü ve tutukluların spor ve eğitim düzeylerinin yükseltilmesi ve becerilerin arttırılması için yapılan spor ve eğitim kompleksinde bulunan standartlara uygun kapalı spor salonu ile halı sahada hükümlü ve tutuklular yararlandırılmaktadır. Kurum da bulunan hükümlü ve tutuklular belirlenen sıra dahilinde kapalı spor salonu ve halı sahada mesai saatleri içinde spor yapmaları sağlanmaktadır. Ayrıca hükümlü ve tutuklular koğuş ve oda havalandırma bahçelerinden de spor yapmaktadırlar.

  Adres

  Mevlana Halit Mah. Emek Cad. E Tipi Kapalı Cik. Bağlar/Diyarbakır

  Telefon

  TEL:0412 236 5911-0506 600 6221

  FAX:0412 236 5939

  E-Posta

  diyarbakir.etcikisaretadalet.gov.tr